Radca prawny – człowiek w rękach którego spoczywa odpowiedzialność za losy innych ludzi

Nie da się ukryć, że radcowie prawni, obok adwokatów od lat są jednymi z najlepiej opłacanych zawodów na świecie. Było tak zawsze, nie jest to więc wymysł naszych czasów. Dobry prawnik jest w zdecydowanej większości przypadków człowiekiem bardzo zamożnym, plasującym się w wyższych warstwach społecznych. Nie jest jednak tak, że pieniądze te spadają z nieba, bowiem, aby móc osiągać zarobki wyższe niż przeciętne, konieczne jest nie tylko poświęcenie wielu lat nauce służącej zdobywaniu wiedzy z zakresu prawa, ale także i wykazywanie ponadprzeciętnych zdolności do poruszania się w przepisach, celem ochrony klientów. To niebywała sztuka lawirowania i nierzadko także wykorzystywania pewnych luk prawnych, celem uzyskania określonego celu.

Nie da się ukryć, że radcowie prawni, obok adwokatów od lat są jednymi z najlepiej opłacanych zawodów na świecie

Autor zdjęcia: RandstadCanada

Aby móc stać się czynnym zawodowo adwokatem i radcą prawnym, należy:

  • skończyć studia prawnicze,
  • pomyślnie zdać egzamin na aplikację,
  • zatrudnić się w kancelarii prawniczej, by móc tam zdobyć niezbędne w tej pracy doświadczenie w prowadzeniu różnego rodzaju spraw.

A może zacząć pracować na własny rachunek?

Bardzo często jest jednak tak, że prawnicy decydują się na to, by otworzyć własną kancelarię. Praca dla siebie to większa niezależność, a także i lepsze zarobki. Niestety, jest tez i druga strona medalu, bowiem prowadzenie własnej kancelarii wiąże się także z dużo większym ryzykiem niż praca dla kogoś. Choć każdy prawnik zobowiązany jest do tego, by mieć ubezpieczenia radców prawnych, bądź też adwokatów, to polisa taka jest w takim przypadku niewystarczająca. Niezbędne jest wówczas rozbudowanie polisy, tak by kancelaria ubezpieczona była na odpowiednio wysoką sumę. O tym jak powinna być ona wysoka przesądza przede wszystkim to, jakimi sprawami zajmuje ma się kancelaria i do jakiej grupy klientów kieruje ona swoje usługi.